Home

Cel mai frumos oras din muntenia

Oradea - Cel mai frumos oras din România | Ce poti face o zi aici? Oradea este un oraş care arată ca în Occident iar clădirile sunt reabilitate cu foarte mult bun gust. Arhitectura din Oradea este o combinaţie dintre clădirile moderne şi cele istorice iar schimbările din ultimii ani îi dau un farmec aparte. In anul 2011, Oradea a. Care este cel mai frumos oras din Romania? Sondaj Ziare.com. de Diana Toea. Vineri, 29 Martie 2013, ora 11:46. Foto: tui-travelcenter.ro. Romania este o tara plina de resurse din punct de vedere turistic. Munti, dealuri, lacuri si pesteri unicat in lume, Marea Neagra, Dunarea si Delta. Insa si cladiri istorice, turistii straini putand avea. de unde pana unde Oradea este un oras frumos? =)) Ii cel mai jegos si urat oras posibil, nu exista nici un eveniment in orasu asta, 90% din populatie is niste pensionari care stau la barfa pe banca din fata blocului, centru ala nou facut ii un rahat, locuri de parcare sunt inexistente, nimeni nu investeste in orasu asta Care este cel mai frumos oras din Romania dupa parerea voastra, argumentati!;) Funda! :- Descopera mai jos lista cu top cele mai curate orase din Romania, in urma voturile romanilor. Pe baza a 332 de voturi, Galati, a iesit pe primul loc ca fiind cel mai curat oras romanesc in 2021, iar pe urmatoarele pozitii: Brasov si Oradea.Vezi ce au mai recomandat utilizatorii in lista de top 10 cele mai curate orase din Romania

Oradea, probabil cel mai frumos oraș din România. De ce iubesc Oradea și care sunt locurile pe care ar trebui să le vizitezi în acest oraș de poveste. by Diana Cosmin. este unicul oras din Romania despre a carui viata muzicala avea cunostinte insusi Mozart, apoi in alta ordine de idei in secolul XV, Oradea era cel mai important centru. Oraşul Sighişoara . Numele, importanţa şi când să mergi în oraşul Sighişoara: Oraşul Sighişoara este unul dintre cele mai cunoscute oraşe din România, atât de turiştii români cât şi de cei străini, datorită legendei lui Dracula care se învârte în jurul acestui oraş şi a multor locuri din România.Este un oraş mic, adesea denumit şi Perla medievală a României, cu. Histria - cel mai vechi oraș din România. Chiar dacă județul Constanța este cunoscut pentru litoralul unde turistul, în fiecare an, își face drum prin nisip, se relaxează și se bucură de soare, aflăm că acest județ oferă și multă istorie. Aceasta se citește și astăzi pe zidurile unei cetăți unde două perioade importante.

Oradea - Cel mai frumos oras din România Ce poti face o

Pentru mine, cel mai frumos oras din Romania...este Iasi-ul. Este orasul studentiei mele, orasul cu nu stiu cite colini, cu vii, cu mult soare si cu multa lumina. Nu am sa uit niciodata ce inseamna sa urci Copoul, trecind pe linga Biblioteca si sa astepti tramvaiul 4 sau 8. Si sa simti mirosul teilor in iunie. Sau sa vezi cetatea Galatei in. Oraşul Brăila . Relieful, clima, râurile şi lacurile din oraşul Brăila: Orașul Brăila este situat în partea de nord-est a regiunii istorice Muntenia, într-o zonă joasă în partea de nord-est a Câmpiei Române la contactul a trei unități de relief (Lunca Dunării, Câmpia Brăilei și Câmpia Siretului Inferior), pe malul stâng al acestui fluviu impresionant, Dunărea, la o.

Care este cel mai frumos oras din Romania? Sondaj Ziare

1. Pe de alta parte, cel mai frumos oras din zona continentala a tarii este Bata, interesant prin conservarea arhiteturii coloniale. Spectacolul naturii il reprezinta, insa, Parcul National Monte Alen, in timp ce odata ajunsi pe insula Corisco, veti avea ocazia sa vedeti cele mai frumoase plaje cu nisip alb pe care vi le puteti imagina, unde.
  2. Fara nicio urma de indoiala, orasul Piatra Neamt este cel mai frumos oras din Romania. In decursul timpului am avut ocazia sa vizitez mai toate orasele acestei tari si poate voi fi acuzat de subiectism, dar de departe cel mai frumos oras din Romania mi s-a parut Piatra Neamt
  3. Lupta se va da între 7 atleți care au fost aleși în urma rezultatelor înregistrate la probele de concurs din evaluările locale. Numele celor care se vor lupta pentru titlul de cel mai bun tăietor de leme sunt: David Balazsi (23 ani), Ionel Mariniță (33 ani), Sebastian Ulici (20 ani), Lucian Baboi (36ani), Joszef Balogh (19 ani), Ede Vadkerti ( 18 ani)

Cel mai frumos oraș din România? BLOGUL LULULU

Daaa, daca ar fi avut mare ar fi fost super si nu mai putea nimeni sa conteste statutul de cel mai frumos oras din tara. Si o delta, cat de mica. Si daca Tampa ar fi avut peste 2500 metri devenea cel mai frumos oras dintre Viena si Moscova. Ne apucam de lucru si rezolvam. Popa Ion Bogdan 19/03/2014 Răspund De ce Cluj -Napoca este cel mai frumos oras din Romania. Exista nenumarate motive pentru care Clujul nostru drag este cel mai frumos oras din Romania. Unul dintre aceste motive este pricinuit de faptul ca aici, la Cluj, se afla cele mai mari centre studentesti din tara si desigur cele mai bune facultati din tara, recunoscute si pe plan mondial Cel mai frumos oras din lume | Autor: tomecica. De multe ori mi-am pus problema ca daca ar fi sa am ocazia sa aleg un oras [ un loc] din lumea asta pe care as putea sa-l vizitez , nu as sti ce sa aleg. Care credeti ca este cel mai frumos , interesant ,oras [loc ] din lume unde merita sa mergem Plecare spre Republica Macedonia pentru a vizita Ohrid - cel mai mare oras amplasat langa Lacul Ohrid. Lacul si orasul Ohrid sunt incluse pe lista Patrimoniului Mondial Cultural si Natural UNESCO. Orasul este cunoscut sub numele de Ierusalimul Balcanilor datorita celor 365 de biserici existente odata, cate una pentru fiecare zi a anului Brasov cel mai frumos oras din Romania. July 6 at 7:54 AM ·. Prin Brașov. 506506. 10 Comments 80 Shares. Like Comment Share. Brasov cel mai frumos oras din Romania. 12 mins ·. Lacul Noua Brașov

Viena: Cel mai frumos oras din Europa! Viena, capitala culturala a Europei, este o metropola cu un farmec, fler si armonie unice in intreaga lume. Orasul care se lauda cu o infrastructura de invidiat, este curat, sigur si asigura toata inspiratia de care ai nevoie pentru a descoperi aceasta parte minunata a Europei Brasov cel mai frumos oras din Romania. 3.7K views · January 12. 5:17. O zi superba de primăvară la Brașov. Brasov cel mai frumos oras din Romania. 15K views · January 2. 5:05. La mulți ani, din Brașov! Brasov cel mai frumos oras din Romania. 9.4K views · January 1. Related Pages See All Sondajul national Care este cel mai frumos oras din Romania revine si anul acesta cu editia nr.5 . Timp de un an de zile cititorii RADAR DE MEDIA isi pot exprima optiunea de votare! OFERTA ADVERTORIALE PREMIUM PE RADAR DE MEDIA Puteti vota in sondaj si puteti alege doua variante de raspuns! Sondajul 1 Care este cel [

Care este cel mai frumos oras din Romania dupa parerea

Cel mai frumos muzeu in aer liber din Romania Cel mai frumos muzeu in aer liber din Romania. By simona 7 gospodării viticole și 7 pomicole pentru Oltenia și Muntenia, o gospodărie viticolă din Dobrogea, 4 gospodării viticole și 4 pomicole pentru Moldova, 6 gospodării viticole și 5 pomicole pentru Transilvania și toate sunt grupate. Care este cel mai frumos oras din Romania dupa parerea voastra, argumentati!;) Funda! :-

Oradea este un oras FRUMOS. E greu a spune care este cel mai frumos. Am fost dealungul timpului (cred) in majoritatea oraselor din romania. Eu am impresia ca Oradea este cam cel mai frumos, odata cu finalizarea lucrarilor din zona zero si maturizarea sptiilor verzi va putea avea pretentia ca este cel mai frumos Bucovina este probabil cel mai frumos ţinut al României şi cel mai bine pregătit pentru ceea ce ne dorim pentru România, un turism de calitate. Nu fără motiv, primul Măr de Aur, cea mai importantă distincţie din turism, a revenit Bucovinei, în 1975. Voroneţ şi Pătrăuţi, mănăstiri din patrimoniul UNESC Erau mulţi din sat care jucau rolul mulţimii. Îl luaseră şi pe unu' Godeanu, cel mai amărât din sat, să spargă lemne în poveste, deapănă Petre Stancu. Tunelul secret, fără urmă Urzicile se împletesc cu alte ierburi, luptându-se să se ridice cât mai mult spre cer, una înaintea alteia, însetate de lumină

Poze Muntenia > Judetul Braila > Poze Braila. sant plecata de 8 ani din tara dar pentru mine judetul braila a fost si va ramane cel mai frumos loc va pup dulce pe toti steluta grecia. pe aici imi placea sa ma plimb cu prietena mea.din pacate nu mai suntem impreuna.frumos oras.....totdeauna imi va fi dor de el.costi din Slatina La acţiune, desfăşurată sâmbătă 31 iulie pe Stadionul Municipal Câmpulung Muscel, au participat nu mai puţin de 75 de voluntari. După ore întregi de muncă, aceştia au realizat un logo-mozaic cu simbolul clubului compus din 20.000 de caiete reciclabile şi care s-a întins pe 1.033 metri pătraţi Cel putin pentru mine , este orasul in care m-am nascut si am crescut si pe care din pacate nu l-am mai vazut de ani de zile trimis de daniela Vrem Petrolu Ploiesti in A. Un stadion frumos si mare sa intre 40.000 de petrolisti.fortza gazarii.Marian Ara Iată că am ajuns și în Ierihon, cel mai vechi oraș din lume, care se află și la cea mă joasă altitudine de pe glob, aproximativ 250 de metri sub nivelul mării. Situat la circa 25 de km de Ierusalim, Ierihonul este că o insulă palestiniană în interiorul Israelului. Legendar oraș biblic, acesta se bucură de o vegetație abundendă. @smbgpl, mersi ca ai scris. Cum spuneam si in primul topic, Dobrogea, Moldova si Muntenia le-am sters de pe harta din start. Sudul tarii cel putin e un fel de Somalia, exceptie Bucurestiul. E chiar mai rau ca in Moldova, chiar daca acum ceva timp imi parea greu de crezut

Orase curate din Romania - Care este cel mai curat oras

Salutare, constanteni! Sunt Radu Mazare, primarul Constantei! Ma prezint pentru ca va intalnesc pe internet din mai toate colturile tarii. Constantenii ma stiu,m-au ajutat sa pun pe picioare cel mai frumos oras din Romania,de care cu totii ne mandrim. Si voi stiti acest lucru,ca doar ne vizitati frecvent. Sursa citatului:Blogu lu' Mazare - Constanta - HotReporter, HotNews.r Acum cativa ani, realizatorii Top Gear, probabil cea mai celebra emisiuni despre masini si nu numai, au venit in Romania, unde au catalogat Transfagarasanul drept cel mai frumos drum din lume, mai frumos chiar decat legendarul Stelvio din Italia. De astazi, Transfagarasanul a redeveni Horezu, capitala regională a Olteniei, cel mai frumos oraş de suflet al României 1 iunie 2019 admin Cultura Dacă Transilvania are o Sighişoara, Moldova străluceşte în Bucovina Sucevei, Muntenia rezistă prin Târgovişte, Oltenia are şi ea o capitală a frumosului, o capitală a eleganţei, aristocraţiei, decenţei, spiritualităţii. Transfagarasanul - cel mai frumos drum din lume. Fascinantul drum construit peste grupa muntilor Fagaras, Transfagarasanul este una dintre atractiile cele mai mari ale Romaniei si nu numai, atragand turisti din toate colturile lumii. Situat in muntii ce gazduiesc cel mai inalt varf din tara, Moldoveanu, unde altitudinea este de 2544 de metri. Obiective turistice în judeţul Covasna. Oraşul Covasna este cel mai renumit centru balneo-climateric pentru problemele cardiovasculare din România, fiind deseori numit staţiunea celor 1000 de izvoare de sănătate.. Merită să vizitaţi Cetatea Dacica din Covasna, cu vestigii arheologice din epoca mijlocie a fierului.. Balta Dracului, aflată chiar in centrul orasului Covasna, este.

Case din Muntenia - Muzeul Satului, Bucureşti - HotReporter - HotNews.ro. poza anterioara. poza urmatoare. Muzeul Satului, Bucureşti | 14.09.2010 Case din Muntenia (2174 vizualizari) Foarte frumos şi interesant este acest muzeu. Pentru cei care trec prin Bucureşti este un TREBUIE ‏‎Brasov cel mai frumos oras din Romania‎‏ أمس الساعة ‏١١:٢٠ م‏ Părinții au luat la bătaie echipajul SMURD venit să le salveze copilu

Muntenia - Wikipedia

Brasov cel mai frumos oras din Romania. Fulgy a fost reţinut de Poliţie, sâmbătă seară, după ce a bătut un jurnalist şi i-a furat telefonul mobil, pe stradă. Potrivit poliţiştilor, Fulgy l-a lovit cu pumnul pe jurnalist şi i-a furat telefonul, iar acesta din urmă a sunat la numărul unic de urgenţă 112 Brasov cel mai frumos oras din Romania ١٧ يناير · Andrei Caramitru: Zonele europene din România (Transilvania, Bucuresti/Ilfov/Prahova, Iași/Suceava și Constanta) au cerere de vaccin mult peste alocare Oraș frumos, cinste cui te-a renovat: Oradea, capitala Art Nouveau a României. 19 decembrie 2018. 18 noiembrie 2019. Artificii. În frenezia care a cuprins domeniul imobiliar din ultimii ani, cuprinși fiind de febra construcțiilor noi, uităm uneori că avem în jurul nostru obiective și monumente de interes și chiar de patrimoniu pe care. Brasov cel mai frumos oras din Romania, Brasov, Romania. 103,535 likes · 8,011 talking about this. Brașovul este unul dintre cele mai frumoase orașe din Romani Brasov cel mai frumos oras din Romania Hoy a las 10:02 Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, decorat de președintele Klaus Iohanni

Video: Oradea, probabil cel mai frumos oraș din România - Fine

Oraşul Sighişoara e cel mai frumos oraş medieval din Români

Din acest motiv, doar 5 zodii au parte de un destin frumos și fericit, încununat de succes. Iată care sunt cele 5 femei care au cel mai frumos destin: Taur. Lumea ar spune că ești cam leneșă, însă tu doar îți rezervi energia pentru lovitura de grație Români (90,19%) Necunoscută (8,59%) Altă etnie (1,2%) Componența confesională a municipiului Bacău Ortodocși (81%) Romano-catolici (8,68%) Necunoscută (8,67%) Altă religie (1,63%) Conform recensământului efectuat în 2011 , populația municipiului Bacău se ridică la 144.307 locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002 , când se înregistraseră 175.500 de. Brasov cel mai frumos oras din Romania ٢٧ يناير · Doi medici din Italia, cercetați pentru omor după moartea Ioanei, tânăra româncă, mamă a doi copi ‏‎Brasov cel mai frumos oras din Romania‎‏ اليوم، الساعة ‏١١:٤٠ ص‏ Prețuri românești la Mamaia: O ciorbă, o porție de hamsii și o bere 70 de le ‏‎Brasov cel mai frumos oras din Romania‎‏ اليوم، الساعة ‏١٢:٠٤ م‏ Ăla cu autoturismul din față de acolo a depășit o doamnă, s-a certa t cu dânsa, nu știu ce s-au ciondănit și dânsa a intrat în fața mea și el a intrat în fața lui și a trântit frâna brusc عرض المزي

Brasov cel mai frumos oras din Romania. 9 de febrero ·. O tânără din Brașov a primit din greșeală un salariu de peste 20.000 de euro. Acum a fost condamnată de judecători la închisoare. O tânără de 31 de ani din Brașov a primit din greșeală peste 100.000 de lei, adică mai mult de 20.000 de euro de la fabrica la care lucrează Case și mașini sub ape, oameni încercând să ajungă la casele lor mergând prin ape care le ajung cel puțin până la genunchi și proprietari care calculează pagubele imense produse de inundații - aceasta este realitatea celui mai mare oraș din Africa - Lagos, care ar putea deveni, în următorii zeci de ani, nelocuibil, relatează CNN Hangzhou - cel mai frumos oras din lume dupa marco polo ne continuam calatoria in china cu o calatorie in hangzhou, unul dintre cele mai frumoase orase din china si poate din intreaga asie. imagineaza te parasind forfota si cosmopolitul shanghai printr o calatorie de doar 50 de minute cu trenul pentru a decoperi un oras verde Probabil cel mai frumos lucru din lume. cand eram in facultate am cunoscut o tipa. era cu un an mai mare. ne am imprietenit relativ repede si am iesit de mai multe ori impreuna in oras. iubitul fetei mi a devenit intre timp bun prieten. povestea lor de dragoste este una minunata. au fost colegi de liceu si din clasa a 10 11 sunt impreuna

Muntenia - GoExplore

Histria - cel mai vechi oraș din Români

Cel Mai Frumos Loc Din Lume Youtube. Update 14:30 topul comenzilor pe emag la această oră 122 comenzi pentru automobile, 145 comenzi de ceasuri si bijuterii. update 12:00 produsul cel mai scump este un televizor 4k oled loewe de 165 cm în valoare de 39.499 lei. cea mai scumpă mașină vândută este un bmw x5 la 61.700 euro, redus de la 82.000 de euro Am plecat din Bucuresti cu Vasile YO3APG, Secretarul General al Federatiei si primul oras pe itinerarul nostru a fost Targoviste. Ajunsi acolo, cel care trebuia sa ne astepte la gara nu venise. Era tocmai ziua in care s-a trecut la orarul de vara si omul cica a ramas inca cu orarul de iarna. Am luat un taxi si ne-am dus la clubul judetean

București, pe locul 9 în clasament. Bucureștiul a fost evaluat de către localnici ca fiind pe locul 9 în top 10 cele mai avantajoase orașe din țară din punct de vedere al costului vieții. În clasament, peste 15.000 de bucureșteni au desemnat cartierul Titan ca având cel mai avantajos cost al vieții, urmat de zonele Sălăjan, Balta Albă, Brâncoveanu și Baba Novac In ciuda faptului ca este considerat de multi cel mai frumos oras din Romania, Brasovul a decazut in topul importantei localitatilor din tara, pierzandu-si rolul de mare centru zonal dupa ce marile fabrici au fost inchise sau si-au restrans activitatea, imediat dupa Revolutie. In prezent, orasul de sub Tampa numara doar 253200 locuitori

Orase Europene,Regale & Imperiale - New Travel Munteni

Predeal, cel mai inalt oras din tara (situat la 1040-1110 m), este situat pe culmea ce desparte Valea Prahovei de Valea Timisului, intr-o depresiune bine adapostita de masivele muntoase Bucegi, Baiu, Piatra Mare si Clabucet. Orasul statiune este locul ideal pentru odihna, excursii montane si sporturi de iarna. Initial, orasul Predeal avea in administrare o 5. Cel mai tare drum din zona Urziceniului! Asfaltul a fost asternut in vara lui 2010 si in aproape fiecare zi de vara sunt pe acolo. Asfalt perfect, padure, liniste, aer curat, tot ce vrei pt. o iesire relaxanta cu bicicleta! Mare atentie, totusi la cainii din zona unei ferme la intrarea in Moldoveni! 6 Cel mai frumos castel din România. DISTR. & RELAXARE: Partea cea mai frumoasa a drumului de la Sibiu catre Deva este ca exista autostrada. Am plecat din Marginimea Sibiului pentru a vizita Castelul Corvinilor, din punctul meu de vedere cam cel mai frumos castel pe care l-am vizitat in Romania. De fapt cam singurul lucru interesant din. Aug.2019 Hotel Silva — scris în 31.08.19 de emma2002 din BUCURESTI - nu recomandă; Aug.2018 Cazare la Hotel Silva Busteni — scris în 26.09.18 de CATAAS din SUCEAVA - RECOMANDĂ; Aug.2018 Hotel Silva Busteni — scris în 05.09.18 de Didy din CLUJ-NAPOCA - RECOMANDĂ; Aug.2018 Placut, odihnitor! — scris în 27.08.18 de anca moldoveanu.

MARXIST: Mughal Emperors

Barcelona, posibil, cel mai frumos oras din Europ

Dinkelsbühl - Cel mai frumos oras vechi din Germania in 2017. Luxembourg center & Esch Belval. Hechingen si castelul Hohenzollern - Tennis Travel Vlog. New York - Tennis Travel Vlog. COPENHAGEN Street exploring and a visit to Tivoli Gardens. Tags Cutremurul din 10 noiembrie 1940 a fost cel mai puternic (ca energie eliberata) din secolul XX si a avut efecte devastatoare in centrul si sudul Moldovei, dar si in Muntenia. Asa cum reflecta si harta de intensitate de mai jos, cutremurul a fost simtit de la Sankt Petersburg si Moscova la Samara, Odessa, Istanbul, Atena si chiar Marseille sibiu-cel mai frumos oras din lume. ANONYMOUS ( 22.05.2012 09:00 ) ESTI IN ROLUL INCASILOR CARE PTR.CITEVA OGLINZI SI MARGELE DADEAU KG.DE AUR SPANIOLILOR.RAMII CU OGLINZILE SI MARGELELE TALE CA NICI NU BANUIESTI CE VALOARE ARE SIBIUL CHIAR SI 9 MAI CIND VA FI RENOVATA

Care este cel mai sigur oraş din România - Jurnalu

Parisul, ales cel mai frumos oraş din 2019 O comisie formată din 1.000 de experți în turism, agenți din domeniu și consultanți din peste 100 de țări au Yahoors București este capitala României.Este cel mai populat oraș și cel mai important centru industrial și comercial al țării. Populația stabilă de 1.883.425 de locuitori (2011) face ca Bucureștiul să fie printre marile orașe din Uniunea Europeană.Conform unor estimări ce iau în considerare persoanele fără domiciliu în oraș, sau în tranzit, Bucureștiul adună zilnic peste trei. Eu sunt din Braila, oras pe care il consider o Constanta de dimensiuni mai mici, cu rau, nu cu mare, dar cu nisip, cu plaja si cu centru vechi. Imi place Constanta poate pentru ca regasesc acolo o parte din mica mea Braila, pentru ca Dunarea ma face sa ma gandesc la mare la fel cum marea ma face sa imi amintesc de Dunare

O zi la Curtea de Arges - fosta capitala a Tarii Romanest

Descriere Orasul Brasov . Descoperirile arheologilor atesta existenta zonei Brasovului locuite inca din Neolitic, dar secolul al XIII-lea este decisiv in formarea municipiului prin unirea nucleelor Bratholoma, Martinsberg, Cetatea Blumana, Noua Darste si Stupini.Anul 1203 pune in lumina aparitia cavalerilor teutoni ce intemeiaza primul si cel mai important edificiu din oras, Biserica Bartolomeu Transfăgărășan - scurt istoric despre cel mai frumos traseu din România. Transfăgărășan a fost construit între aniii 1970-1974, pe o durată de 4 ani, în timpul lui Ceaușescu și, conform datelor oficiale, aproximativ 40 de oameni și-au pierdut viața în construirea traseului. Inaugurarea traseului a avut loc pe data de 20. Ferma Steluta este una dintre cele mai vechi ferme pomicole din Romania. Read More. Branzeturi de Liesti. se afla Bucovina, un tinut frumos si bogat in produsele din lapte, carne, mierea de albine si multe altele. Read More. Mestesugari de Gusturi . Cel mai bun mujdei de usturoi sa prepara in Delta Dunarii Magazinul redeschis recent pe Calea Victoriei a primit Premiul pentru cel mai frumos magazin din lume dintr-un centru comercial, Premiul pentru inovaţie în pardoseală şi Premiul pentru expunere artistică în cadrul competiţiei internaţionale ARE Design Awards 2011, informează bussinesmagazin.ro. Pentru acest premiu, Sabion a concurat cu.

Singuratatea"Greu" și "frumos" la stația meteorologică de la vârfulDorina: Parc Chindia, Targoviste42 de ani de Transfăgărășan

Un hotel-cabana ca in Alpi. Mara, una dintre fetele mele, imediat ce a pasit inautru, a exclamat: Uuuaaauu! Suntem in Austria!!! - Mai usor, ca noi promovam cazarile din Romania!! N-o sa putem trece asta pe blog. Deci, cu ce seamana din ce am mai vazut pe la noi? Pe-aproape, am zice, numai ca aici e mult mai discret INSULA CRETA. | Palatul minoic de la Knossos -Khania (cel mai frumos oras)-Defileul Samaria (17 km - cel mai lung din Europa) - capitala Iraklio (insula fortareata Spinalonga)-orasul Rethimnon (cel mai frumos peisaj) - Plajele de la Elafonisi si Balos -Gavdos, cel mai sudic punct al Europei - Phaistos, Gortys, Gournia, ruinele minoice -Pestera. Muzeul de Artă din Târgoviște este una dintre cele mai fastuoase și grandioase clădiri ale reședinței județului Dâmbovița. Reprezentativă pentru stilul arhitectural baroc, aceasta datează din secolul al XIX-lea. Ceea ce-i conferă atractivitate și splendoare este prezența picturilor murale din interior, realizate în același stil baroc de italianul Giovanni Battista del Basso